Tradycją już się stało, że 15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej w Gminie Wierzchosławice organizowane są Dożynki – Święto Plonów. Święto Rolników. To najważniejszy dzień w roku dla gminnej społeczności. I jednocześnie dzień najpiękniejszy, najbardziej kolorowy, strojny i radosny. Dzień, który symbolicznie wieńczy całoroczny trud codziennej, ciężkiej pracy. Pracy wyjątkowo ważnej i jak żadna inna, odpowiedzialnej.
Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jerzego Czuja w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Po uroczystościach w kościele, po poświęceniu wieńców uczestnicy dożynek kolorowym orszakiem udali się na plac pod Gminnym Centrum Kultury aby kontynuować obrzędy. Starostowie dożynek – Pani Iwona Świderska oraz Pan Paweł Dąbrowski przekazali wójtowi Andrzejowi Mrozowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż ze słowami:
„Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pół. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu w naszej Gminie go nie zabrakło. Przynosimy w darze chleb, jako symbol ciężkiej rolniczej pracy wykonanej podczas żniw. Niech się darzy!”.
Wójt po pokrojeniu chleba wraz ze starostami i swoimi współpracownikami obdzielił chlebem wszystkich przybyłych na uroczystość.
„Z wielką wdzięcznością pochylam głowę przed tymi, którzy podjęli trud pracy na roli. To dzięki wam drodzy rolnicy możemy każdego dnia spożywać chleb, będący od wieków podstawą egzystencji naszego narodu, a wasza pozycja winna być postrzegana jako fundament społeczeństwa, żywicieli narodu.” – powiedział wójt w swoim przemówieniu.
W konkursie wieńca dożynkowego uczestniczyło 9 grup wieńcowych. Każdy z nich został zaprezentowany na scenie i ośpiewany. W konkursie udział wzięły grupy wieńcowe z Sieciechowic, Bobrownik Małych, Bogumiłowic, Gosławic, Komorowa, Mikołajowic, Rudki, Łętowic oraz Wierzchosławic. Wieńce oceniało jury w składzie: Pani Maria Cetera – etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Pani Beata Rompała – folklorystka, pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Biuro Organizacyjne w Tarnowie. Wieńce oceniano w dwóch kategoriach – wieńca tradycyjnego i nowoczesnego. Jury przyznało nagrodę główną w kategorii wieńca tradycyjnego grupie z Rudki, w kategorii wieńca nowoczesnego grupie z Komorowa. Przyznano również dwa wyróżnienia: wieńcowi z Bobrownik Małych i Wierzchosławic.
Część artystyczną rozpoczął występ Małych Swojaków, potem wiązankę pieśni zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Swojacy. Po koncercie naszych gminnych ulubieńców nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – Eleni. Po przepięknym, pełnym nostalgii i wielkich przebojów występie wokalistki przyszedł czas na zabawę. Przy dźwiękach zespołu Pretekst Band zabawa taneczna potrwała do północy.
Spotkanie dożynkowe ubarwiły atrakcje dla dzieci oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich.
Dziękujemy sponsorom tegorocznych dożynek:
- Sklep Motoryzacyjno-Chemiczny JANINA SKÓRKA
- MEW OSTRÓW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- BRUK-BET Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- RWD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszyw i Usług Geologicznych KRUSZGEO S.A.
- Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych S.A.
- Firma Usługowo-Handlowa TAD-MAT Mateusz Knapik
- AWPOL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Świderska Iwona Gospodarstwo Rolne
- FB Serwis
- Grupa Azoty
- DACHREM Sp. z o.o.
- Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe Małopolska
- MiŚ – Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Wierzchosławicach
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kowalscy
- Firma Handlowo Usługowo Produkcyjno Projektowa Arka Robert Płanik
Dziękujemy za pomoc w organizacji również: Monice Trytek, Teresie Mirek, Waldemarowi Sudzie, Przemysławowi Krzakowi, Sołectwu Bogumiłowice i Piotrowi Solakowi!