Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Turystyka i Zabytki

Atrakcje które warto zobaczyć!

Gmina Wierzchosławice to atrakcyjne miejsce dla turystyki zarówno weekendowej jak i sezonowej, które zdążyli poznać i polubić już nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również turyści z Tarnowa, okolic naszej gminy oraz z całego kraju – odwiedzający naszą gminę, bądź przyjeżdżający wypocząć do Wierzchosławic. Gmina jest bogata w tereny leśne sprzyjające spacerom, wycieczkom rowerowym, turystyce (np. konnej) i polowaniom – stan zwierzyny łownej obejmuje sarny, lisy, borsuki, kuny, tchórze, piżmaki, zające, bażanty, kuropatwy. Znajdują się tu również tereny wodne – kąpieliska, gdzie w okresie letnim wypoczywa tysiące turystów.

Ścieżka Przyrodniczo – Leśna

Bardzo popularnym miejscem spacerów oraz wypoczynku rowerowego jest Ścieżka Przyrodniczo – Leśna znajdująca się na terenach leśnych Wierzchosławic – Dwudniaków (Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska).

Ścieżka liczy ok. 3 km długości, wiedzie przez las a pięknem otaczającej przyrody i leśnym spokojem sprawia, że nawet późną jesienią zapełniona jest zarówno spacerującymi jak i rowerzystami. W czasie spaceru można się zatrzymać i odpocząć w specjalnie przygotowanych do tego miejscach –przystankach – gdzie oprócz ławek znajdują się specjalne tablice informacyjne dotyczące zwierząt, owadów leśnych, ryb i ptaków związanych z ekosystemami wodnymi.

Trasa ścieżki prowadzi również przez tereny wodne – stawy Wierzchosławickie, w których hoduje sięnajsmaczniejszego w regionie Karpia Wierzchosławickiego i gdzie turyści mogą podziwiaćrewelacyjne krajobrazy – szczególnie w okresie letnim i jesiennym. Ścieżka rozpoczyna się charakterystyczną drewnianą wiatą – bramą, która pokryta jest trzcinową strzechą.

Ścieżka zdrowia z lotu ptaka - jesienna pora i drzewa pełne kolorów

 

Zdjęcie jesienną porą kładki w lesie Wierzchosławic - ściezka zdrowia

 

Rzeka - Dunajec

Warto również zwrócić uwagę, iż przez teren Gminy Wierzchosławice przepływa rzeka Dunajec, której linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, a wody stanowią bardzo dużą atrakcję dla wędkarzy.

Rzeka Dunajec

 

Kajaki płyną po rzece Dunajec

Muzeum Wincentego Witosa

Gmina Wierzchosławice to również miejsce kultury i zabytków. Najpopularniejszym miejscem, które przyciąga turystów jest Muzeum Wincentego Witosa, w którym można zobaczyć jak żył, gdzie mieszkał i działał trzykrotny Premier Polski.

 

Warto również zobaczyć zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicachcmentarzysko kultury przeworskiej w Łętowicach, klasycystyczny dwór w Łętowicach z początków XIX wieku, Dom Ludowy im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz cmentarze wojenne w Bobrownikach Małych i Gosławicach.

Skip to content