Muzyką Martyna interesowała się od najmłodszych lat, choć w rodzinie tradycje muzyczne nie były specjalnie intensywne. Dziadek Martyny śpiewał w chórze, a brat został organistą.
Martynę początkowo zafascynowała gra na skrzypcach, a w szkole muzycznej w Tarnowie uczyła się w klasie altówki. Na tyle dobrze, że na studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie za pierwszym razem dostała się na dwa kierunki: altówkę oraz dyrygenturę symfoniczną i operową.
Szybko, to właśnie dyrygentura stała się jej muzyczną drogą, na której zaczęła odnosić pierwsze i znaczące sukcesy: zwyciężyła w międzynarodowym konkursie dyrygenckim „Talentinum” w Czechach, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Muzyczne Orły 2023” i zdobyła stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Prawdziwy wielki sukces i międzynarodowe uznanie przyszedł w Paryżu, gdzie Martyna Zych wystartowała w konkursie La Maestria Paris i mogła dyrygować Paryską Orkiestrą Mozartowską. Ten konkurs to jak walka o Oscary w świecie filmu – najbardziej prestiżowe zmagania na świecie. Martyna Zych dotarła w nim aż do ćwierćfinałów.
Dzisiaj Martyna jest dyrygentką-rezydentką w Filharmonii Olsztyńskiej i właśnie została laureatką Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.
– Bardzo się cieszę z tej nagrody, a jeszcze bardziej z tego, że Martyna jest ambasadorką naszej gminy na całym świecie – mówi Małgorzata Moskal, wójt gminy. – To niezwykłe, że dziewczyna, która dorastała razem z nami osiąga teraz międzynarodowe sukcesy, w tak trudnej dyscyplinie. Już nie mogę doczekać się, kiedy znajdzie czas, by wpaść do naszej gminy i będę mogła się z nią spotkać i porozmawiać. Sukcesy Martyny to także kierunek, który wskazuje naszym dzieciom i młodzieży – wystarczy podążać za swoją pasją, angażować się, kochać to, co się robi i wszystko jest możliwe.
W przyszłym tygodniu opublikujemy dłuższy wywiad z Martyną Zych.
fot. FB Martyna Zych