Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Wincenty Witos spędził tam dzieciństwo, teraz dom zostanie odnowiony

Stara zagroda Wincentego Witosa to miejsce, w którym dorastał przyszły premier. W skład gospodarstwa, oprócz części domu jaki należał do jego ojca Wojciecha, wchodziły jeszcze dwa morgi ziemi.

Stara zagroda Wincentego Witosa składa się w głównej mierze z sieni, dużej izby oraz komory. Jest tam także niewielka izba przerobiona ze stajni. Do budynku, jako przybudówka, należy skromna stodoła. Dach starego domu pokryty jest strzechą.

Zakres prac remontowych obejmie: remont pokrycia dachowego i uzupełnienie strzechy, remont budynku, ścian wewnątrz i zewnątrz, polepy glinianej na podłodze, zabezpieczenie zabytkowej lipy przed rozszczepianiem konarów, odtworzenie infrastruktury zewnętrznej, czyli płotu oraz obudowy studni wraz z żurawiem.

Na czas remontu posesja została przekazana Gminie Wierzchosławice przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa. Umowę w tej sprawie podpisali: Małgorzata Moskal – wójt gminy oraz Ryszard Ochwat – prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa.

– Bardzo się cieszę, że przeprowadzimy ten remont. Przecież właśnie w tym miejscu swoje dziecięce lata spędził Wincenty Witos – mówi Małgorzata Moskal, wójt gminy. – To tutaj narodziły się jego marzenia o tym, by zostać kimś więcej niż tylko biednym chłopem, marzenia, które z czasem się spełniły i najpewniej znacznie przerosły oczekiwania. Wszystkie miejsca związane z byłym, trzykrotnym Premierem Polski są dla nas cenne i ważne. Staramy się o nie dbać jak najlepiej.

Koszt całej inwestycji wyniesie blisko 100 tysięcy złotych.

 

fot. Robert Bryl

 

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

15 sie
All day

Święto Wojska Polskiego

Skip to content