Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

Zaduszki Witosowe – fotorelacja

Zaduszki Witosowe zwieńczyły Rok Wincentego Witosa oraz obchody 150. rocznicy urodzin trzykrotnego premiera Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystościach wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Zaduszki Witosowe rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, a następnie niej uczestnicy przeszli na cmentarz i złożyli kwiaty w kaplicy grobowej Wincentego Witosa oraz Stanisława Mierzwy, jednego z najbliższych współpracowników premiera. Tak upamiętniono 79. rocznicę śmierci Wincentego Witosa i 39. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy. 

W uroczystościach wzięli udział: wicepremier, minister obrony narodowej i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Piotr Zgorzelski, Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu RP, Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum im. Wincentego Witosa, Marek Steined, prawnuk Wincentego Witosa oraz członkowie rodziny byłego premiera. 

Na uroczystości pojawili się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Cecylia Radoń i dr Adam Pleskaczyński, dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Obecni byli także członkowie i sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego w całej Polski, Jacek Hudyma, starosta powiatu tarnowskiego, Jakub Kwaśny – prezydent Tarnowa, Maciej Włodek – zastępca prezydenta Tarnowa, parlamentarzyści ziemi tarnowskiej: Piotr Górnikiewicz, Urszula Augustyn, oraz parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu.

– To jest nasze zadanie numer jeden, żeby Polska była wielka, musi być w sprawach fundamentalnych zjednoczona. Fundamentalne kwestie to racja stanu, bezpieczeństwo państwa polskiego i pomyślność obywateli. To są te działania, które chronią naszą ojczyznę, chronią granice, ale też powodują, że czujemy się w Polsce bezpiecznie i do tego zapraszam i wzywam. To jest przesłanie nr 1 Witosa o miłości do ziemi ojczyzny. (…) Musimy dziś obronić Polskę przed imperium zła, które się odradza. Musimy się zjednoczyć, żeby Polskę bronić. I wiem, że te marzenie o zjednoczeniu się nie ziściły do dziś. Ziściły się marzenia o transformacji armii, o sile w sojuszach, ale nie ziściło się nasze marzenie i pragnienie o zjednoczeniu i wspólnocie i to jest nasze zadanie numer jeden. Żeby Polska była wielka, musi być w sprawach fundamentalnych zjednoczona – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział także, że zwróci się do prezydenta o pośmiertne nadanie Orderu Orła Białego generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu, który był m.in. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie bitwy warszawskiej. 

Po uroczystościach w kościele i cmentarzu odbyło się spotkanie z gośćmi w w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Zaduszki Witosowie 2024 były zwieńczeniem obchodów roku Wincentego Witosa uchwalonego przez Sejm i Senat.

fot. Robert Bryl

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

20 sty
All day

Ferie zimowe

Skip to content