Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat Tarnowski

Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Zaduszki Witosowe 2022

Zgromadzenie ludzi z flagami na Zaduszkach Witosowych

Prawdziwe tłumy członków Ruchu Ludowego zawitały w niedzielę do Wierzchosławic na tradycyjne Zaduszki Witosowe. W tym roku upamiętniono 77. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 37. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy.

Jak co roku wydarzenie rozpoczęło się Mszą Święta w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach sprawowaną w intencji śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy, Wincentego Stawarza i Zmarłych Ludowców.

Po skończonej Mszy Św. uczestnicy wraz z orkiestrą dętą oraz pocztami sztandarowymi skierowali się w uroczystym pochodzie w stronę cmentarza w Wierzchosławicach, gdzie miejsce miał kolejny punkt tegorocznych Zaduszek, czyli uroczyste złożenie kwiatów na Grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.

Następnie uroczystości przeniosły się na teren wokół Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie po raz kolejny uczczono pamięć W. Witosa poprzez złożenie wiązanek kwiatów oraz zapaleniu symbolicznych zniczy przy pomniku.

Za zakończenie tegorocznych Zaduszek uczestnicy zostali zaproszeni do budynku CKWP w Wierzchosławicach, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone 50-leciu powstania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa oraz promocja książki dr Jana Hebdy pt. „O Wincentym Witosie inaczej…” oraz poczęstunek dla gości.

Organizatorzy wydarzenia:

  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
  • Rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
  • Wójt Gminy Wierzchosławice

Warto dodać, że pierwsze Zaduszki Witosowe zorganizowano w 1957r.  Coroczne spotkania przy grobie Witosa z roku na rok gromadziły coraz większe rzesze sympatyków ruchu ludowego i były bezpośrednim impulsem do Powstania Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia!

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

01 mar
All day

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01 mar
20:00 - 23:00

IX Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki

03 mar
18:00 - 20:00

Gminny Dzień Kobiet 2024!

20 mar
All day

Początek astronomicznej wiosny

31 mar
All day

Wielkanoc i zmiana czasu z zimowego na letni

Skip to content