Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Martyna Zych – dyrygentka z Wierzchosławic laureatką Nagrody Miasta Tarnowa

Muzyką Martyna interesowała się od najmłodszych lat, choć w rodzinie tradycje muzyczne nie były specjalnie intensywne. Dziadek Martyny śpiewał w chórze, a brat został organistą.

Martynę początkowo zafascynowała gra na skrzypcach, a w szkole muzycznej w Tarnowie uczyła się w klasie altówki. Na tyle dobrze, że na studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie za pierwszym razem dostała się na dwa kierunki: altówkę oraz dyrygenturę symfoniczną i operową.

Szybko, to właśnie dyrygentura stała się jej muzyczną drogą, na której zaczęła odnosić pierwsze i znaczące sukcesy: zwyciężyła w międzynarodowym konkursie dyrygenckim „Talentinum” w Czechach, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Muzyczne Orły 2023” i zdobyła stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Prawdziwy wielki sukces i międzynarodowe uznanie przyszedł w Paryżu, gdzie Martyna Zych wystartowała w konkursie La Maestria Paris i mogła dyrygować Paryską Orkiestrą Mozartowską. Ten konkurs to jak walka o Oscary w świecie filmu – najbardziej prestiżowe zmagania na świecie. Martyna Zych dotarła w nim aż do ćwierćfinałów.

Dzisiaj Martyna jest dyrygentką-rezydentką w Filharmonii Olsztyńskiej i właśnie została laureatką Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

Bardzo się cieszę z tej nagrody, a jeszcze bardziej z tego, że Martyna jest ambasadorką naszej gminy na całym świecie – mówi Małgorzata Moskal, wójt gminy. – To niezwykłe, że dziewczyna, która dorastała razem z nami osiąga teraz międzynarodowe sukcesy, w tak trudnej dyscyplinie. Już nie mogę doczekać się, kiedy znajdzie czas, by wpaść do naszej gminy i będę mogła się z nią spotkać i porozmawiać. Sukcesy Martyny to także kierunek, który wskazuje naszym dzieciom i młodzieży – wystarczy podążać za swoją pasją, angażować się, kochać to, co się robi i wszystko jest możliwe.

W przyszłym tygodniu opublikujemy dłuższy wywiad z Martyną Zych. 

 

fot. FB Martyna Zych

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

15 sie
All day

Święto Wojska Polskiego

Skip to content