W piątek 25. kwietnia w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbył się wernisaż wystawy czasowej „CzujeMY Klimat” – projektu stworzonego przez młodzież współpracującą z naszymi bibliotekarkami, zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego konkursu WWF Polska we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować wystawę o zmianach klimatu z perspektywy… roku 2124.
Spośród wielu pomysłów jury wybrało właśnie projekt Aleksandry Dąbrowskiej, Antonia Gumuły i Marceliny Płachety, przygotowany przy wsparciu zespołu z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach. Ich koncepcja – wspólnie z zespołem CNiT EC1 – przekształciła się w angażującą przestrzeń edukacyjną w formie labiryntu. Zwiedzający przechodzą od przeszłości ku przyszłości – z roku 2023 do wizji świata w 2124 roku – poznając konsekwencje bierności, ale i możliwości zmiany.
W otwarciu wystawy udział wzięli m.in.:
- dr Magdalena Kosiada – Sylburska– kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1
- Jakub Milczarek – Dyrektor Działu Obsługi Przyrody, WWF Polska
- Anna Wierzbicka – Dyrektorka Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ
- Joanna Stolarek – Dyrektorka biura Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
- Aleksandra Dąbrowska i Antonio Gumuła – młodzieżowi współtwórcy wystawy
- Joanna Przybyło – Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach
Wernisaż zakończył wykład Marty Zwolińskiej – „Po co to eko?”, pełen refleksji, humoru i ważnych pytań o rolę działań jednostkowych i systemowych.
– Bardzo się cieszę, że nasza instytucja kultury osiąga tak wspaniałe sukcesy! – podkreśla Małgorzata Moskal, wójt gminy. – Jestem dumna z naszej młodzieży, bo ich wyobraźnia i zdolności artystyczne wykraczają daleko poza granice gminy i regionu oraz Pań pracujących w bibliotece za to, że potrafią wydobyć z nich ten potencjał i talent.
fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach oraz EC1