Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

Spektakl „TRZY RAZY ON rzecz o Wincentym Witosie” już w sobotę

Instytut Pamięci Narodowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach zapraszają na spektakle „Trzy razy on. Rzecz o Wincentym Witosie”. Odbędzie on się 26 października o godz. 18.00 oraz 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

„Trzy razy On” to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Tytuł nawiązuje do trzykrotnego kierowania przez Witosa Radą Ministrów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej oraz Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski.

Patroni medialni: RDN Małopolska, Gazeta Krakowska.

Wincenty Witos

Urodzony w 1874 roku Wincenty Witos z powodu trudnych warunków materialnych nie mógł w pełni skorzystać z edukacji. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do rodzinnych Wierzchosławic, gdzie prowadził gospodarstwo. Interesował się wszystkim, co dotyczyło sytuacji politycznej i społecznej wsi. Kiedy w 1895 roku powstało w Rzeszowie Stronnictwo Ludowe, Witos zaangażował się w działalność ugrupowania. Celem stronnictwa, a tym samym i Wincentego Witosa, było obdarzenie mieszkańców wsi pełnią praw społecznych, gospodarczych i politycznych. Żądano m.in. powszechnego, równego, bezpośredniego i tajnego głosowania.

Podczas I wojny światowej Witos poparł tworzenie Legionów Polskich, był także gorącym zwolennikiem utworzenia państwa polskiego z ziem wszystkich zaborów, ze swobodnym dostępem do morza. Został przewodniczącym Polskiej Komisji Likwidacyjnej, przez co stał się najważniejszym politykiem ziem dawnego zaboru austriackiego.

Momentem, który na trwałe wpisał Witosa w poczet Ojców Niepodległości, było objęcie przez niego stanowiska premiera w roku 1920. Wtedy to decydowały się losy młodej Polski. W zdolnościach politycznych Witosa i jego umiejętności szukania kompromisu pokładano nadzieję, że Polacy będą w stanie odeprzeć bolszewicką nawałę. Wydana przez niego specjalna odezwa do chłopów, w której prosił o poparcie dla rządu i wstępowanie do wojska, spotkała się z powszechnym zrozumieniem. Pochodzący ze wsi żołnierze licznie zasilili szeregi armii polskiej. W kluczowym momencie wojny polsko-bolszewickiej stanowili około 70% wszystkich zmobilizowanych.

Wincenty Witos był powoływany na stanowisko premiera jeszcze dwukrotnie: w 1923 i 1926 roku. Cieszył się ogromnym poparciem społecznym.

W 1939 roku został internowany przez Niemców i bezskutecznie kuszony propozycją utworzenia kolaboracyjnego rządu. W marcu 1945 roku uprowadziło go NKWD, chcąc namówić go do współpracy z komunistami. Zabiegi mające na celu uzyskanie jego poparcia również okazały się daremne.

Wincenty Witos zmarł 31 października 1945 roku w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie. Jego pogrzeb był podniosłym wydarzeniem – uczestniczyło w nim ponad 100 tysięcy osób i wystawiono 600 pocztów sztandarowych. Kondukt żałobny w ciągu czterech dni przemierzył drogę z Krakowa do Wierzchosławic.

„Prawdę mówić! Prawdą się kierować! Prawdy żądać! Prawdy dochodzić!” – tymi zasadami kierował się w życiu Witos.

Sztuka „Trzy razy On”

Poprzez sztukę „Trzy razy On” pragniemy pokazać jego niezłomny charakter i poczucie odpowiedzialności za sprawy narodu, które są godne naśladowania.

  • Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń
  • Muzyka: Rafał Odrobina
  • Scenografia: Marek Chowaniec
  • Kostiumy: Anna Macugowska
  • Wizualizacje: Julia Zduń-Oborska
  • Gościnnie: Zespół Pieśni i Tańca Swojacy z Wierzchosławic

 

Aktorzy:

  • Sebastian Ryś – Wincenty Witos
  • Tomasz Osica – mężczyzna 1
  • Marceli Borowiec – mężczyzna 2
  • Maciej Wyczański – organizator wiecu oraz Józef Piłsudski
  • Joanna Kwiatkowska-Zduń – Katarzyna
  • Marta Dylewska – Julia
  • Sebastian Skoczeń – Juliusz Leo
  • Ksawery Szlenkier – Włodzimierz Tetmajer
  • Bartosz Turzyński – Tadeusz Rozwadowski
  • Leszek Zduń – Andrzej Średniawski

 

W spektaklu wystąpi także zespół Swojacy. 

Są jeszcze dostępne bezpłatne wejściówki na spektakl o godz. 20.00.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

20 sty
All day

Ferie zimowe

Skip to content