Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

Radni uznali za zasadną petycję mieszkańców Mikołajowic i Sieciechowic sprzeciwiających się budowie biogazowni

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych. Za podjęciem uchwały w sprawie uznania petycji wyrażającej sprzeciw budowie biogazowni w miejscowości Mikołajowice za zasadną zagłosowało 12 radnych. 

Wyniki głosowania: 

ZA – 12 głosów:

Bieś Piotr
Broński Krzysztof
Jachimek Tomasz
Knapik Barbara
Kucharski Roman
Marszałek Konrad
Mocny Dawid
Pochroń Tomasz
Popiela Halina
Przybyło Dawid
Rodak Tomasz
Wiśniewski Krzysztof
 
PRZECIW – 1 głos
Wrona Artur
 
WSTRZYMAŁ SIĘ – 1 głos
Mitera Tadeusz
 
Poniżej zamieszczamy treść petycji mieszkańców Mikołajowic i Sieciechowic:
 
Petycja wyrażająca sprzeciw budowie Biogazowni w miejscowości Mikołajowice
 
Na podstawie ustawy dnia 11 lipca 2014 r o petycjach (tj. Dz U. z 2018 r. poz. 870) N My, niżej podpisani mieszkańcy gminy Wierzchosławice, miejscowości Mikołajowice Sieciechowice oraz pracownicy firm zlokalizowanych na tym terenie wyrażamy GŁĘBOKI SPRZECIW wobec planowanej budowie BIOGAZOWNI ROLNICZEJ w miejscowości Mikołajowice. Odczuwamy głębokie zaniepokojenie wpływem tej inwestycji na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, środowisko naturalne oraz jakość życia w naszej społeczności. Jesteśmy przekonani, że kilkaset złożonych podpisów mieszkańców z najbliższego otoczenia inwestycji jednoznacznie wskazuje na kategoryczny sprzeciw społeczny co do realizacji tego typu przedsięwzięcia.
 
Proponowana lokalizacja inwestycji jest w zbyt bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych, biurowych oraz obszarów rekreacyjnych zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu. Nie jesteśmy przeciwni biogazowni jako inwestycji odnawialnych źródeł energii, gdyż takie przedsięwzięcia są potrzebne, lecz. powinny być zlokalizowane na terenach do tego przeznaczonych W szczególności znacznie oddalone od zabudowań aby potencjalne negatywne oddziaływanie nie miało wpływu na zdrowie, komfort życia, pracy czy bezpieczeństwo najbliższego otoczenia.
 
Jednocześnie prosimy o zabezpieczenie odpowiednimi zapisami w procesowanym planie ogólnym oraz planie zagospodarowania przestrzennego poprzez wpisanie minimalnych odległości przy budowie tego typu inwestycji, aby zabezpieczyć interesy każdego mieszkańca naszej gminy.
 
Uzasadnienie Sprzeciwu:
 
1. Wpływ na Środowisko Naturalne
Biogazownie mimo swoich zalet jako źródła odnawialnej energii, mogą negatywnie wpłynąć na lokalne ekosystemy oraz bytujące w najbliższej okolicy gatunki zwierząt chronionych. Obawiamy się zanieczyszczenia wód gruntowych w przypadku rozszczelnienia zbiorników fermentacyjnych, pofermentacyjnych oraz silosów na składowane substraty a także zagrożenie w razie potencjalnych podtopień ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo znacznej ilości zbiorników wodnych oraz jęcia wody dla całego miasta Tarnowa zlokalizowanego w odległości kilkuset metrów od planowanej inwestycji.
 

2. Zapachy i Hałas
Proces składowania, fermentacji biomasy i produkcji biogazu ze względu na swój szeroki katalog dozwolonych substratów może generować nieprzyjemny zapach, a w niektórych przypadkach odór nie do zniesienia, czego przykładami są coraz częstsze publikacje i programy obrazujące problemy z jakimi muszą mierzyć się lokalne społeczności przy tego typu sąsiedztwie. Biogazownia zaprojektowana jest do ciągłej pracy, może powodować całodobowy hałas zakłócający życie okolicznych mieszkańców. 

3. Transport i Bezpieczeństwo
Budowa i funkcjonowanie biogazowni wiąże się Z intensywnym ruchem pojazdów potrzebnych do transportu materiałów budowlanych oraz substratów w dużych ilościach. Lokalne drogi nie są dostatecznie przystosowane do przyjęcia dodatkowych obciążeń i natężeń ruchu ze względu na ograniczoną szerokość i brak chodników dla pieszych. W przypadku potencjalnej awarii zapłonu lub wycieku Metan to wysoce łatwopalny wybuchowy gaz, który stanowi ogromne zagrożenie dla okolicznych zabudowań jak i osób przebywających w ich okolicy. O skali zniszczeń można się przekonać na podstawie relacji z wybuchu biogazowni w miejscowości Duszna Górka z dnia 18.02.2025.

4. Wpływ na Zdrowie Mieszkańców
W wyniku działania biogazowni mogą wystąpić emisje gazów i pyłów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców, szczególnie osób starszych, dzieci i osób cierpiących na choroby układu oddechowego, a także tych, którzy źle znoszą nieprzyjemne, mocne i uporczywe zapachy.

5. Zagrożenia – Gryzonie oraz Insekty
Ze względu na specyfikę stosowanych i składowanych substratów biogazownia może powodować lawinowy wzrost gryzoni oraz insektów, które będą siłą rzeczy rozprzestrzeniały się na sąsiednie tereny i w znacznym stopniu pogarszały komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

6. Wpływ na Wartość Nieruchomości
Obecność biogazowni w okolicy ze względu na potencjalne uciążliwości może obniżyć wartość nieruchomości, co stanowi zagrożenie dla majątku właścicieli okolicznych domów i działek.

7. Zatrzymanie napływu Inwestycji oraz Nowych Mieszkańców
Sąsiedztwo biogazowni może spowodować skokowy spadek zainteresowania przedsiębiorców nad lokalizacją firm w okolicznych wolnych nieruchomościach, a także obszarach z potencjałem rekreacyjnym a dotychczasowe przedsiębiorstwa znajdujące się w najbliższym otoczeniu wynajmujących pomieszczenia biurowe mogą myśleć nad zmianą lokalizacji ze względu na prawdopodobne uciążliwości związane z przedmiotową inwestycją. Podobna sytuacja zapewne wystąpi w związku z gwałtownym zahamowaniem napływu nowych mieszkańców do okolicznych miejscowości.

8. Brak „Dobrego Sąsiedztwa”
W naszej ocenie inwestycja jaką jest biogazownia nie wpisuje się harmonijnie w otoczenie, wzbudza szeroki sprzeciw społeczny, a co najważniejsze nie spełnia zasady dobrego sąsiedztwa, gdyż w najbliższym otoczeniu znajdują się budynki mieszkalne oraz biurowe.

Wnioskodawcy oraz poniżej podpisani mieszkańcy, a także pracownicy przedsiębiorstw miejscowości Mikołajowic oraz Sieciechowic nie wyrażają zgody na publikowanie imion, nazwisk, podpisów oraz adresów na stronach internetowych urzędu czy też rozpowszechniania publiczne w inny sposób. Lista poparcia pod przedmiotową petycją przeznaczona jest do wglądu Wójta Gminy Wierzchosławice oraz Rady Gminy Wierzchosławice, a także innych organów administracji publicznej, jeśli wymaga tego tok sprawy. Lista podpisów stanowi załącznik nr. 1 do niniejszej petycji.

Osoby podpisujące się pod pismem wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do złożenia petycji w powyższej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne. Osoba składająca ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawienia.

Z wyrazami szacunku Mieszkańcy Mikołajowic i Sieciechowic

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

01 maj
All day

Święto Pracy

03 maj
All day

Święto Konstytucji 3 Maja

07 maj
17:00 - 18:30

Pierwsze posiedzenia Obwodowych Komisji Wyborczych (Wybory Prezydenckie 2025)

01 cze
All day

Międzynarodowy Dzień Dziecka

08 cze
All day

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Gmina Wierzchosławice
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.