W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych. Za podjęciem uchwały w sprawie uznania petycji wyrażającej sprzeciw budowie biogazowni w miejscowości Mikołajowice za zasadną zagłosowało 12 radnych.
Wyniki głosowania:
ZA – 12 głosów:
2. Zapachy i Hałas
Proces składowania, fermentacji biomasy i produkcji biogazu ze względu na swój szeroki katalog dozwolonych substratów może generować nieprzyjemny zapach, a w niektórych przypadkach odór nie do zniesienia, czego przykładami są coraz częstsze publikacje i programy obrazujące problemy z jakimi muszą mierzyć się lokalne społeczności przy tego typu sąsiedztwie. Biogazownia zaprojektowana jest do ciągłej pracy, może powodować całodobowy hałas zakłócający życie okolicznych mieszkańców.
3. Transport i Bezpieczeństwo
Budowa i funkcjonowanie biogazowni wiąże się Z intensywnym ruchem pojazdów potrzebnych do transportu materiałów budowlanych oraz substratów w dużych ilościach. Lokalne drogi nie są dostatecznie przystosowane do przyjęcia dodatkowych obciążeń i natężeń ruchu ze względu na ograniczoną szerokość i brak chodników dla pieszych. W przypadku potencjalnej awarii zapłonu lub wycieku Metan to wysoce łatwopalny wybuchowy gaz, który stanowi ogromne zagrożenie dla okolicznych zabudowań jak i osób przebywających w ich okolicy. O skali zniszczeń można się przekonać na podstawie relacji z wybuchu biogazowni w miejscowości Duszna Górka z dnia 18.02.2025.
4. Wpływ na Zdrowie Mieszkańców
W wyniku działania biogazowni mogą wystąpić emisje gazów i pyłów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców, szczególnie osób starszych, dzieci i osób cierpiących na choroby układu oddechowego, a także tych, którzy źle znoszą nieprzyjemne, mocne i uporczywe zapachy.
5. Zagrożenia – Gryzonie oraz Insekty
Ze względu na specyfikę stosowanych i składowanych substratów biogazownia może powodować lawinowy wzrost gryzoni oraz insektów, które będą siłą rzeczy rozprzestrzeniały się na sąsiednie tereny i w znacznym stopniu pogarszały komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców.
6. Wpływ na Wartość Nieruchomości
Obecność biogazowni w okolicy ze względu na potencjalne uciążliwości może obniżyć wartość nieruchomości, co stanowi zagrożenie dla majątku właścicieli okolicznych domów i działek.
7. Zatrzymanie napływu Inwestycji oraz Nowych Mieszkańców
Sąsiedztwo biogazowni może spowodować skokowy spadek zainteresowania przedsiębiorców nad lokalizacją firm w okolicznych wolnych nieruchomościach, a także obszarach z potencjałem rekreacyjnym a dotychczasowe przedsiębiorstwa znajdujące się w najbliższym otoczeniu wynajmujących pomieszczenia biurowe mogą myśleć nad zmianą lokalizacji ze względu na prawdopodobne uciążliwości związane z przedmiotową inwestycją. Podobna sytuacja zapewne wystąpi w związku z gwałtownym zahamowaniem napływu nowych mieszkańców do okolicznych miejscowości.
8. Brak „Dobrego Sąsiedztwa”
W naszej ocenie inwestycja jaką jest biogazownia nie wpisuje się harmonijnie w otoczenie, wzbudza szeroki sprzeciw społeczny, a co najważniejsze nie spełnia zasady dobrego sąsiedztwa, gdyż w najbliższym otoczeniu znajdują się budynki mieszkalne oraz biurowe.
Wnioskodawcy oraz poniżej podpisani mieszkańcy, a także pracownicy przedsiębiorstw miejscowości Mikołajowic oraz Sieciechowic nie wyrażają zgody na publikowanie imion, nazwisk, podpisów oraz adresów na stronach internetowych urzędu czy też rozpowszechniania publiczne w inny sposób. Lista poparcia pod przedmiotową petycją przeznaczona jest do wglądu Wójta Gminy Wierzchosławice oraz Rady Gminy Wierzchosławice, a także innych organów administracji publicznej, jeśli wymaga tego tok sprawy. Lista podpisów stanowi załącznik nr. 1 do niniejszej petycji.
Osoby podpisujące się pod pismem wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do złożenia petycji w powyższej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne. Osoba składająca ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawienia.
Z wyrazami szacunku Mieszkańcy Mikołajowic i Sieciechowic