Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, nie tylko ze Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, ale z całej gminy, od czerwca może korzystać z basenu dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia z uczestnikami prowadzi Natalia Solarz, rehabilitantka:
– Woda to idealne miejsce do rehabilitacji, zarówno w przypadku problemów z poruszaniem się, jak i z problemami natury psychologicznej. Początkowo niektóre z dzieciaków nieco obawiały się wody, ale z każdym krokiem, z każdym pobytem było coraz lepiej. Widać, że sprawia im to przyjemność i, że czują się w basenie swobodnie.
Blisko 70 dzieci i młodzieży z terenu gminy boryka się z niepełnosprawnościami. Ich rodzice skupieni dotąd w nieformalnej grupie wsparcia, od kilku tygodni współpracują ze Stowarzyszeniem Oświatowym Horyzont w Bogumiłowicach jako Horyzont Nadziei.
– To dla nas bardzo duże wyzwanie, ale musimy pomóc tym dzieciakom i rodzicom, którzy przez wiele lat mogli liczyć tylko na siebie – mówi Renata Drapała, prezes stowarzyszenia. – Mamy bardzo dużo do nadrobienia. Będziemy starali się integrować dzieciaki, rodziców z całą społecznością gminną. Nie być oddzielnym bytem, ale integralną częścią społeczności Wierzchosławic. Mamy wiele planów, póki co szukamy środków zewnętrznych, aby móc współfinansować rehabilitację na basenie, co już nam się udaje. Otrzymaliśmy dotację na kolejne zajęcia po wakacjach. Myślimy także o dostępnym ogrodzie sensorycznym, do którego zaprosimy wszystkie dzieciaki, młodzież i dorosłych z gminy.
W ostatnią sobotę Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont wraz z Horyzontem Nadziei podsumowało pierwszy sezon pływacki. Dla wszystkich dzieciaków przewidziano pamiątkowe medale i gratulacje.
– Bardzo się cieszymy z tego, że wszystkie niepełnosprawne dzieci oraz młodzież z gminy, nie tylko szkolna, może korzystać z basenu – mówi Anna Wąsik, liderka grupy wsparcia rodziców i Horyzontu Nadziei. – Dla nas to wielka pomoc, bo nasze dzieciaki potrzebują intensywnej rehabilitacji. Jesteśmy bardzo wdzięczni Stowarzyszeniu Oświatowemu Horyzont w Bogumiłowicach za to, że przyjęło nas pod swoje skrzydła. Będzie nam łatwiej starać się o środki na wsparcie dla naszych dzieci oraz inne formy pomocy. Co najważniejsze, wreszcie poczuliśmy, że nasze dzieci są ważne, że ich potrzebny są ważne. Czujemy się pełnoprawną częścią społeczności.
Obecnie w zajęciach trwa wakacyjna przerwa. Basen przejdzie konieczny remont instalacji. Po nim dzieciaki wrócą na pływalnię.
– Bardzo cieszę się z tego, że udało nam się wypracować taką formułę, która jest optymalnym rozwiązaniem dla dzieci, rodziców i samorządu – podkreśla Małgorzata Moskal, wójt gminy. – Mam na myśli oczywiście współpracę z Stowarzyszeniem Oświatowym Horyzont w ramach Horyzontu Nadziei. Rodzice skupieni dotąd w grupie wsparcia mają osobowość prawną, mogą łatwiej aplikować o środki, a my jako gmina możemy skuteczniej i celowo pomagać. Na koniec dnia okazało się, że odrobina dobrej woli, otwartość, gotowość na dialog i współpracę może przynieść szybkie rozwiązanie problemu, w tym wypadku niedostępności basenu dla wszystkich dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z terenu gminu. Przecież chodzi o to, by każdy czuł się ważną częścią społeczności. To także zadanie – bardzo ważne zadanie – samorządu.