Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

NASZA HISTORIA: Zespół Pieśni i Tańca ,,Swojacy” (część II)

Rok 1962 był dla ZPiT „Swojacy” czasem obfitujący w specjalne wydarzenia. Dnia 9 września 1962 roku ZPiT ‘Swojacy” po raz pierwszy wziął udział w Centralnych Uroczystościach Dożynkowych w Warszawie[1]. Dożynki zorganizowane na stadionie dziesięciolecia w Warszawie, przy udziale 80 tysięcznej widowni, stanowiły doskonałą formę promocji zespołu[2]. Z czasem „Swojacy” stali się stałymi uczestnikami warszawskich dożynek. Dnia 30 grudnia 1962 „Swojacy” wystąpili w programie telewizyjnym. W studiu Telewizji Warszawskiej „Swojacy” zaprezentowali m.in. „Misterium Kolędowe” [3].

Telewizyjny debiut zespołu doceniony został przez Ministra Kultury i Sztuki, który oprócz listu gratulacyjnego wręczył na ręce zespołu specjalną nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł [4].

W grudniu 1964 roku choreografem zespołu z ramienia Zarządu Wojewódzkiego ZMW „Wici” w Krakowie została Ewa Nycz, która z powodzeniem pełniła swoją funkcję  przez ponad dwa lata. Od 26 marca 1966 roku posadę choreografa objęła Krystyna Szymanowicz, a następnie Wojciech Hamera i Wiesław Hazuka. W tym czasie patronem „Swojaków” zostały Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa.

Lata 1965-1975 były najlepszą dekadą w peerelowskiej historii zespołu. Dzięki zaangażowaniu kierownika zespołu Mieczysława Stacha oraz dwóch kolejnych prezesów Michała Liszki i Aleksandra Raczaka „Swojacy” wkroczyli w bardzo czynny etap swojej działalności. Miarą szybko rosnącej popularności była przede wszystkim duża aktywność organizacyjna. Zespół uczestniczył co roku średnio w pięciu występach krajowych i kilkunastu lokalnych, wyjątkiem był rok 1966, w którym „Swojacy” odbyli aż 14 wyjazdów, w tym ponad połowę poza granice województwa krakowskiego[5]. Do najważniejszych uroczystości z udziałem „Swojaków” w tym czasie należały: Występ w Krakowie z okazji XX- lecia Ludowych Zespołów Sportowych w czerwcu 1966 roku, udział w występach zespołów regionalnych w Krakowie w ramach obchodów 25-lecia PRL, udział w akademii z okazji święta PKWN obchodzonego przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie 16 lipca 1967 , występ podczas Centralnych Uroczystości Dożynkowych w Warszawie, gdzie w dowód uznania Mieczysław Stach przyjął gratulacje z rąk I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysława Gomułki i premiera Józefa Cyrankiewicza[6].

Zbiory ZPiT „Swojacy”

 

Władysław Gomułka podczas Dożynek Centralnych w Warszawie. Lata 60 XX wieku

Zespół przygotowywał swoje programy na różne okazje. Uświetniał występami duże święta, jak i lokalne obchody, zabawy sylwestrowe, zjazdy młodzieżowe, koncertował wielokrotnie w Krakowie i Warszawie, zwłaszcza w czasie obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego, a także z rozmaitych okazji w ponad pięćdziesięciu innych miastach[7]. W 1972 roku „Swojacy” wystąpili podczas II Festiwalu Folkloru Ziem Nizinnych w Tarnowie zajmując drugie miejsce w kategorii zespołów stylizowanych[8].

Dzięki współpracy, która nawiązała się w końcu lat sześćdziesiątych pomiędzy Wierzchosławicami a miastem Rudolstadt w Turyngii (Niemiecka Republika Demokratyczna- NRD), w czerwcu 1970 roku ZPiT „Swojacy” po raz pierwszy odbywa wyjazd zagraniczny. Na zaproszenie Burmistrza miasta Rudolstadt Martina Pfeffera „Swojacy” udali się do NRD.

W ciąg kilku dni pobytu zespół wziął udział w VI Międzynarodowy Festiwal Tańca[9] oraz odbył kilka gościnnych występów w sąsiednich miastach.

Ponownie ZPiT „Swojacy” odwiedził NRD w1973 roku, udając się do Berlina, gdzie uczestniczył m.in. w Festiwalu Młodzieży Akademickiej.

W latach siedemdziesiątych zespół występował również w Rosji, dając występy w Moskwie, Leningradzie i Mińsku.

 

„Swojacy” na ulicach miasta Rudolstadt, czerwiec 1970 rok.

Od 1975 roku Zespół „Swojacy” rozpoczął pracę pod opieką Zarządu Wojewódzkiego ZMW „Wici” w Tarnowie. Mimo wielu wyjazdów zagranicznych nadal bardzo aktywnie uczestniczyli w różnorakich imprezach w Polsce. W 1976 podczas Festiwalu Ziem Nizinnych w tarnowskim Amfiteatrze zespół zaprezentował nowy program pt. ,,Suita Nadwiślańska”. W początku lat osiemdziesiątych ZPiT „Swojacy” znalazł się pod patronat Urzędu Gminy w Wierzchosławicach oraz Zarządu Wojewódzkiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (dalej: ZW ZSMP).

W 1980 roku funkcję choreografa objęła Mariola Szydłowska, córka Marty i Konstantego Suda, wieloletnich członków Zespołu. Warto wspomnieć, że małżeństwo to w zespole nie było odosobnionym przypadkiem, bowiem w ciągu 50 lat działalności w zespole skojarzyło się około 14 par małżeńskich.

W 1985 „Swojacy” wyjechali na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych do Danii, gdzie zespół dał serię11 koncertów (gościł w takich miastach jak: Kopenhaga, Ballemp, Roskile, Odense) oraz wystąpił przed kamerami telewizji skandynawskiej.

W dniach 14-21 lipca 1987 roku ZPiT „Swojacy” wziął udział w międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w miejscowościach: Kalocsa, Bajai, Decs na Węgrzech prezentując wiązankę tańców krakowskich i rzeszowskich. Ze względu na konflikt, który wybuchły wokół Uniwersytetu Ludowego w 1989 roku[10] Zespół „Swojacy” opuścił swoją siedzibę i przeniósł się do Domu Ludowego im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Początek lat 90. to dla zespołu przede wszystkim czas wzmożonej aktywności międzynarodowej. Po zmianie ustrojowej i ułatwieniu przejazdu granic zachodnich „Swojacy” w dniu 13 czerwca 1990 roku wyjeżdżają do Francji. Podczas  dwutygodniowego pobytu za granicą zespół odwiedził również Szwajcarie. Kolejny wyjazd zagraniczny „Swojacy” odbywają dopiero w maju 1996 roku odwiedzając Litwie.

W grudniu 2000 roku czternastoosobowa grupa zespołu „Swojacy” wraz z choreografem Mariolą Szydłowską udała się do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Wyjazd do Rzymu zorganizowany został w ramach uroczystości nadania Ojcu Świętemu Honorowego Obywatelstwa Gminy Wierzchosławice. Wśród wielu delegacji z Wierzchosławic, „Swojacy” prezentując się w historycznych strojach polskich, jedni z pierwszych dostąpili zeszytu spotkania z Janem Pawłem II na prywatnej audiencji[11]

W 2001 roku choreografem zespołu został, Piotr Łącki z którym „Swojacy” odbyli w dniach 29 kwietnia-2 maja 2001 roku kilkudniową podroż po Węgrzech. W trakcie pobytu na Węgrzech zespół koncertował w takich miastach jak: Rakocifalva, Szolnok, Martfu. Nawiązanie współpracy z węgierskim miastem Rakocifalva zaowocowało organizacją w 2001 roku w Wierzchosławicach „Gminnych dni przyjaźni polsko- węgierskiej”.

 

 „Swojacy” podczas spotkania z Janem Pawłem II.

JANUSZ SKICKI

[1]Na podstawie Kronik ZPiT „Swojacy” z lat 1959-1990 doliczyć można się aż 14 razy wyjazdów na Centralnych Uroczystości Dożynkowe do Warszawie.

[2]Tamże, s .4.

[3] Tamże,s.9.

[4] Tamże.

[5] Tamże.

[6] Kronika ZPiT „Swojacy” 1959-1975 ( brak paginacji)

[7] J. Malec, dz. cyt, s.602.

[8] Kronika, dz. cyt.

[9] 6 Tanzfest der DDR Rudolstadt 5-7 Juni 1970 Festprogramm. Ulotka programowa 6 Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Rudolstantd 5-7 czerwca 1970 r. Kronika ZSPiT „Swojacy”.

[10] Zob. Rozdział II Od Uniwersytetu Ludowego do Centrum Kultury Wsi Polskiej,s.54-61.

[11] „Ziemia Wierzchosławicka” 2000 .Wydanie okolicznościowe,s.3-7.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

18 maj
07:00 - 21:00

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

01 cze
All day

Międzynarodowy Dzień Dziecka

08 cze
All day

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

19 cze
All day

Boże Ciało

21 cze
All day

Pierwszy Dzień Lata - najdłuższy dzień roku

Gmina Wierzchosławice
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.