Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególnie uroczyście obchodzony w Gminie Wierzchosławice. Stąd pochodzi bowiem Adam Boryczka „Tońko” – oficer Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemny, oficer Armii Krajowej, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Jak co roku, uroczystości organizowała Szkoła Podstawowa z Wierzchosławic pod patronatem Wójta Gminy Wierzchosławice oraz Gminnego Centrum Kultury.

Obchody rozpoczęły się rankiem od złożenia kwiatów przez Wójta Gminy Wierzchosławice – Andrzeja Mroza pod tablicami poświęconymi Adamowi Boryczce w Szkole Podstawowej w Wierzchosławicach oraz na Domu Ludowym w Wierzchosławicach.

Następnie uroczystości przeniosły się na polanę w Lasach Wierzchosławickich.

Do wspólnego świętowania zaproszone zostały wszystkie szkoły z terenu gminy. Uroczystość przybrały nietypową formę – formę żywej lekcji historii, w której udział wzięli uczniowie klas IV-VIII. Część uczniów wzięła udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, część pokonała tę trasę pieszo. Start i meta znajdowały się na polanie przy ścieżce edukacyjnej Lasów Państwowych w Wierzchosławicach. Uczestnicy pokonali dystans 1963 m. Odległość 1963 m jest symboliczna – w tym roku zginął ostatni żołnierz wyklęty. Przemarszowi towarzyszył woźnica z zaprzężonym w dwa konie wozem, na którym scenkę rodzajową opatrywania rannego przez sanitariuszkę odgrywali uczniowie w strojach z epoki.

Po zakończonym biegu i przemarszu – na polanie czekały na uczniów dodatkowe atrakcje: pokaz grupy rekonstrukcyjnej, pokaz wyszkolenia uczniów ZSLiT z Wojnicza, stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Lasów Państwowych, kiełbaska z ogniska i gorąca herbata. Rozdano również nagrody zwycięzcom w I Gminnym Konkursie Wiedzy Historycznej: „Na skrzydłach Orła z Anglii do Wierzchosławic po niepodległość” w  trzech kategoriach: prace plastyczne, prace literacko –poetyckie oraz w kategorii: wiedza historyczna o pułkowniku Adamie Boryczce.

Wyniki konkursów:

KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ O PŁK ADAMIE BORYCZCE

I miejsce Stanisław Skórka – SP Mikołajowice

II miejsce Karol Padło – SP Rudka

III miejsce (ex aequo) Zuzanna Kasperek – SP Mikołajowice oraz Filip Pacholik – SP Wierzchosławice

WYRÓŻNIENIA

Patryk Rogóż – SP Wierzchosławice

Kacper Hetman – SP Wierzchosławice,

Karol Kosiaty – SP Rudka

Dawid Sowa – SP Łętowice

KONKURS PLASTYCZNY

kategoria: projekt okładki do „Albumu pamiątkowego o płk. Adamie Boryczce”:

I miejsce Julia Jaworek – SP Rudka

II miejsce Matylda Niziołek – SP Wierzchosławice

III miejsce Maja Molczyk – SP Mikołajowice

Wyróżnienia:

Dominika Bardoń – SP Ostrów

Julia Dobek – SP Ostrów

Barbara Rapska – SP Wierzchosławice

kategoria: plakat

I miejsce Emily Mróz – SP Ostrów

II miejsce Emilia Guzy – SP Wierzchosławice

III miejsce Mateusz Gdowski – SP Łętowice

Wyróżnienia:

Przemysław Kuc – SP Łętowice

Filip Łukasiński – SP Wierzchosławice

Szymon Pyrek – SP Wierzchosławice

Michał Masłoń – SP Wierzchosławice

kategoria: witraż

I miejsce Julia Padło – SP Wierzchosławice

II miejsce Kacper Stawarz – SP Łętowice

III miejsce Jakub Bogusz – SP Wierzchosławice

kategoria: kartka pocztowa

I miejsce Adeliia Lysnikovska – SP Ostrów

II miejsce Lena Bożek – SP Wierzchosławice

III miejsce Zuzanna Nitkiewicz – SP Wierzchosławice

KONKURS LITERACKO – POETYCKI

I miejsce Daria Wilk – SP Wierzchosławice
II miejsce Jakub Bogusz – SP Wierzchosławice
III miejsce Przemysław Boruta – SP Wierzchosławice

 WYRÓŻNIENIA

Gabriela Karpiel – SP Wierzchosławice

Alan Jakubiec SP – Wierzchosławice

Aleksandra Boruta – SP Wierzchosławice

Uczniowie „Małej Szkoły” w Wierzchosławicach zainaugurowali Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez zaprezentowanie krótkiej części artystycznej, złożenie wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej pułkownikowi Adamowi Boryczce. Wszyscy uczniowie klas 0-III, dzięki zaangażowaniu rodziców, wprowadzili wszystkich w klimat tamtych czasów prezentując przepiękne stroje czasów walk partyzanckich. Za swoje zaangażowanie  otrzymali również nagrody za udział w konkursie na najlepszy strój z epoki.


Adam Boryczka pseudonim „Tońko” urodził się 18 września 1913 r. w Wierzchosławicach. Był oficerem Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, Kurierem Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1947–1954. Był również długoletnim więźniem politycznym w okresie PRL. W 2013 pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika. Zmarł 30 kwietnia 1988 r. i spoczął na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

22 gru
07:00 - 21:00

Wybory uzupełniające do Rady Gminy (okręg nr 11)

25 gru
All day

Święta Bożego Narodzenia

Skip to content