Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.

Mija 77 lat od wyroku w tzw. procesie krakowskim

10 września 1947 roku skazano działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Proces miał charakter pokazowy i był elementem kampanii propagandowej mającej skompromitować i unicestwić antykomunistyczną opozycję polityczną.

Na ul. Senackiej odbędzie się uroczystość poświęcona działaczom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Początek o godz. 10. Zaplanowano spotkanie i złożenie kwiatów pod tablicą pamięci członków II Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, umieszczoną na ścianie budynku zajmowanego dziś przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Po II wojnie światowej urzędował tam m.in. komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy, skazujący żołnierzy i działaczy niepodległościowej konspiracji.

Uroczystość organizują Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy oraz Oddział IPN w Krakowie. Obecna będzie m.in. Jadwiga Ostafin-Martyna, córka kpt. Józefa Ostafina, skazanego na śmierć i zamordowanego 13 listopada 1947 r. w więzieniu Montelupich, razem z Alojzym Kaczmarczykiem i Walerianem Tumanowiczem.

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

22 wrz
All day

Początek Astronomicznej Jesieni

14 paź
All day

Dzień Edukacji Narodowej

Skip to content