Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]

Łętowice-wędrówka przez dzieje, najnowsza monografia Władysława Kurtyki

Władysław Kurtyka, pasjonat regionalnej historii pochodzący z Bielczy, obecnie mieszkający w Wierzchosławicach jest autorem wielu opracowań monograficznych okolicznych miejscowości. Kolejna monograficzna publikacja: Łętowice-wędrówka przez dzieje została wydana na początku września.

Opracowanie liczy aż 542 strony. Wstęp napisał ceniony i popularny poeta, eseista Józef Baran. Czytamy w nim, między innymi:

Z podziwem przyglądam się wysiłkowi twórczemu i pracy pisarskiej dziejopisa – ocalacza pamięci, Władysława Kurtyki, mojego ziomka z Ziemi Tarnowskiej. Każda z (wydawanych – W.K.) ksiąg (bo to nie są książki, to są księgi liczące niekiedy po pół tysiąca stron) jest skarbnicą wiedzy o wsiach, ale nie tylko, bo także o losie chłopskim, o anonimach, którym wielcy historycy nie poświęcili uwagi – zainteresowani raczej królami, rycerzami, bohaterami historii, a nie dostrzegając tych, którzy gdzieś na uboczu ciężko pługiem, sierpem i kosą harowali właśnie na owych bohaterów historii.

Osadnictwo w dolinie Dunajca

Autor rozpoczyna wędrówkę od zaprezentowania zagadnień związanych ze słowiańskim statusem omawianego terenu, osadnictwa ludzi w widłach Wisły i Sanu, a w szczególności, w dolinie Dunajca.

Rzeka Dunajec w początkach zasiedlania tych ziem była „oknem na świat”, czyli bardzo dobrym miejscem do zakładania osad i uprawy żyznej gleby. Często jednak należało wykarczować przed założeniem osady część prastarej puszczy.

Na kanwie historii Łętowic autor krok po kroku przedstawia dzieje osadnictwa, chrystianizację pogańskich plemion i tworzenie pierwszych parafii: w Wojniczu i w Radłowie.

Losy chłopów pańszczyźnianych

Chłopi są oczkiem w głowie autora. Przedstawia ich los, zmagania się z biedą, uciskiem pańszczyźnianego wyzysku, do czasu, kiedy chłop wreszcie stał się wolnym człowiekiem, ale nieumiejący korzystać z podarowanej wolności, bo nie potrafi czytać i pisać, co stanowi przeszkodę, by móc upomnieć się o swoje podstawowe prawa człowieka i obywatela.

Książka ta, to zapis o tych, którzy, chociaż byli „niemi”, ale potrafili kruszyć kajdany, by swoim istnieniem zaświadczyć, o człowieczeństwie, nie niewolnictwie, pogardzie rządzących.

Autor pragnie, aby przeszłość nie odeszła w zapomnienie, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać wiedzę o zamierzchłych czasach, kiedy chłop nie miał żadnych praw, traktowany był przez swego pana, jako półczłowiek.

W książce czytelnicy odnajdą cząstkę dziejów swojej miejscowości, starsi zaś wspomną o „starych, dobrych czasach”. Niektórzy odnajdą w niej swoich przodków.

Książka będzie prezentowana 5 października w Łętowicach, z okazji 150-lecia Szkoły Podstawowej.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

01 maj
All day

Święto Pracy

03 maj
All day

Święto Konstytucji 3 Maja

07 maj
17:00 - 18:30

Pierwsze posiedzenia Obwodowych Komisji Wyborczych (Wybory Prezydenckie 2025)

01 cze
All day

Międzynarodowy Dzień Dziecka

08 cze
All day

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Gmina Wierzchosławice
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.