Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat Tarnowski

Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Komunikat w związku z pojawieniem się ogniska chorobowego wysoce zjadliwej grypy ptaków

Napis ważna informacja

W związku ze stwierdzeniem w dniu 27 kwietnia 2023r. w miejscowości Zabawa – Zdarzec, gmina Radłów, powiat tarnowski ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich – mewa śmieszka, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystąpił z wnioskiem o wydanie rozporządzenia w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Obszar zagrożony chorobą obejmuje teren powiatów brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą podlegająca obowiązkowi zwalczania zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020r., poz. 1421 ze zm.). Jest to jednostka chorobowa, która przynosi ogromne straty dla sektora drobiowego i gospodarski narodowej.
W okresie od 1 do 25 kwietnia 2023r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono 58 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 43 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich.

Wojewoda Małopolski wydał Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2023r. w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa małopolskiego.

W związku z powyższym:

  1. Zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi;
  2. Nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
  3. Nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Środki o których mowa, mieszkańcy mają obowiązek stosować do momentu uchylenia rozporządzenia.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

14 paź
All day

Dzień Nauczyciela (Dzień Edukacji Narodowej)

15 paź
07:00 - 21:00

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Referendum Ogólnokrajowe

01 lis
All day

Święto wszystkich świętych

11 lis
All day

Narodowe Święto Niepodległości

04 gru
All day

Barbórka