Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat Tarnowski

Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości!

Zdjęcie nocą budynku Domu Ludowego w Wierzchosławicach oświetlonego w kolorach biało czerwonych

11 listopada mieszkańcy Gminy Wierzchosławice świętowali Narodowy Dzień Niepodległości. Pierwszym punktem gminnych obchodów było złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 17.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Maki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny oraz mieszkańców gminy Wierzchosławice poległych na frontach I i II Wojny Światowej. Bezpośrednio po mszy św. złożono kwiaty i światła pamięci przed pomnikiem poległych w latach 1914-1920.

„11 listopada 1918 roku – po 123 latach zaborów – nasz kraj odzyskał wolność. Z politycznego niebytu stał się ponownie ważnym podmiotem na międzynarodowej arenie. Stał się wolnym domem, wolnych Polaków. Dzisiaj składając kwiaty pod pomnikami pamiętajmy, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.  Szczególnie ważna jest ta historyczna prawda dzisiaj, kiedy na terytorium naszego najbliższego sąsiada trwa pełnowymiarowy konflikt zbrojny.” – powiedział Andrzej Mróz podczas uroczystości.

Część artystyczna odbyła się w Domu Ludowym w Wierzchosławicach. Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu chóru Angel Voice ze Szkoły Podstawowej w Rudce. Na zakończenie obchodów publiczność wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Swojacy zaśpiewała pieśni patriotyczne.

Specjalnie na tę okazję Dom Ludowy został podświetlony w barwy polskiej flagi.

Warto dodać, że oprócz uroczystości gminnych odbyły się również obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łętowicach oraz Bobrownikach.

W Łętowicach obchody rozpoczęła msza św., a po jej zakończeniu wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej. Złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym mieszkańcom miejscowości, którzy stracili życie walcząc na frontach I wojny światowej.

W Bobrownikach obchody rozpoczęły się od przejazdu rowerzystów i konno z flagami oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem św. J. Nepomucena na cmentarzu wojennym. Potem zorganizowano piknik patriotyczny.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

01 mar
All day

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01 mar
20:00 - 23:00

IX Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki

03 mar
18:00 - 20:00

Gminny Dzień Kobiet 2024!

20 mar
All day

Początek astronomicznej wiosny

31 mar
All day

Wielkanoc i zmiana czasu z zimowego na letni

Skip to content