Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat Tarnowski

Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Gmina Wierzchosławice partnerem projektu w którym uczestniczyli Mali SWOJACY!

W dniach od 2 listopada do 16 grudnia dzieci z Zespołu Mali SWOJACY uczestniczyły w zadaniu pn. „Rozwój kompetencji miękkich u dzieci poprzez edukację artystyczną”. Zadanie realizowała Fundacja Wspierania Kultury Ludowej SWOJACY z Wierzchosławic.

Zadanie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty, i wychowania w 2023r. pn. „Małopolska! Postaw na edukację – edycja 2”.

W ramach realizacji zadania Mali SWOJACY uczyli się zabaw i tańców regionalnych razem z Panią Pauliną Pochroń. Poznawali możliwości swojego głosu podczas zajęć wokalnych, które prowadziła Pani Sylwia Pasek. Na potrzeby zajęć wokalnych i tanecznych  zakupiono cyfrowe pianino z wyposażeniem oraz baletki i koszulki. Uczestnicy zadania odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Krakowie, gdzie zobaczyli jak wyglądała „chałupa” w regionie krakowskim. Wielką radość sprawiła możliwość założenia ubrań regionalnych regionu krakowskiego. Podczas warsztatów z Muzeum dzieci własnoręcznie wykonały „chwościki”, które w formie breloczka zabrali ze sobą do domu.

Udział w Zabawie Andrzejkowej zorganizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach  pozwolił zapoznać się z tradycyjnymi wróżbami i zwyczajami, które podczas Andrzejek były praktykowane w tradycyjnej kulturze ludowej i przetrwały do czasów dzisiejszych.

Dzieci uczestniczyły także w spotkaniu pt. „Mowa naszych dziadków – czym jest gwara?” dowiadując się jak mówili ich dziadkowie, pradziadkowie. O tym jak to było dawniej i dlaczego tak rzadko teraz słyszymy gwarę mówili miłośnicy i pasjonaci folkloru szczególnie słowa mówionego czyli dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog, sympatyk regionalizmów, juror wielu konkursów i przeglądów folklorystycznych oraz Pan Krzysztof Ryndak – śpiewak ludowy, gawędziarz, folklorysta, regionalista, animator kultury.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Partnerami zadania byli

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach

Gmina Wierzchosławice  

Organizatorem była

Fundacja Wspierania Kultury Ludowej SWOJACY z Wierzchosławic

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

01 mar
All day

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01 mar
20:00 - 23:00

IX Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki

03 mar
18:00 - 20:00

Gminny Dzień Kobiet 2024!

20 mar
All day

Początek astronomicznej wiosny

31 mar
All day

Wielkanoc i zmiana czasu z zimowego na letni

Skip to content