Urządzenie zostało zainstalowane na frontowej ścianie budynku remizy OSP w specjalnej kapsule zewnętrznej z wbudowanym systemem alarmu i automatycznym systemem grzewczym. Dla ratowania życia może skorzystać z niego każda osoba nawet nieprzeszkolona. Jest on przeznaczony do użytku publicznego.
Wskazaniem do użycia AED jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia. Jak to rozpoznać?
Nagłe zatrzymanie krążenia to ustanie mechanicznej czynności serca, co przekłada się na utratę przytomności, najczęściej z zatrzymaniem oddechu oraz brakiem wyczuwalnego pulsu, objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krążenia i oddychania są: utrata przytomności, płytki oddech, rzadki (rzadszy niż 2 razy na 10 sekund) lub jego brak, sinica.
Koszt zakupu i montażu urządzeń to 9,5 tys. zł. Zakup zrealizowano z budżetu Gminy Wierzchosławice w ramach Funduszu Sołeckiego Sołectwa Komorów. Dziękujemy za przychylności mieszkańców na propozycję realizacji tego projektu
W sytuacji, gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) oczywiście należy powiadomić bezwzględnie służby ratunkowe ( telefon alarmowy 112 ) następnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) aby uzyskać dostęp do urządzenia AED wystarczy zerwać plombę i przekręcić kapsułę w lewo.
Informujemy osoby pobierające defibrylator w celu ratowania ludzkiego życia, iż otwarcie kapsuły powoduje uruchomienie wewnętrznego alarmu kapsuły, załączenie się syreny alarmowej na dachu budynki oraz systemu sms powiadamiania strażaków OSP, co ma zaalarmować druhów o potrzebie udzielenia pomocy.
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator – AED) to urządzenie, które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca.
To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Defibrylator, użyty w jak najkrótszym czasie, realnie zwiększa szansę na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia. Urządzenie AED jest w stanie przywrócić normalny rytm serca oraz znacząco pomóc świadkowi zdarzenia w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Urządzenie jest w pełni automatyczne, na pewno nie zaszkodzi poszkodowanemu.
Zakup defibrylatora i umieszczenie go w miejscu ogólnodostępnym znacznie podniesie bezpieczeństwo i możliwości przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK). Użycie defibrylatora AED oraz odpowiednia resuscytacja krążeniowo-oddechowa zwiększa szansę przeżycia z 2% do nawet 75%.
Strażacy w najbliższych tygodniach planują spotkania podczas, których będą informować jak korzystać z defibrylatora.