Nasza biblioteka w ostatnim czasie wzbogaciła się o kolejne nowości książkowe. Każdy wybierze spośród nich tematykę odpowiednią dla siebie. Naszą propozycją dla Państwa jest jedna z nich, powieść Kate Quinn „Łowczyni” od Wydawnictwa Mando.
RECENZJA
„Niektórzy mężczyźni pożerają wzrokiem, inni patrzą. Pierwsi sprawiają, że się jeżymy, drudzy, że miękniemy, a mężczyźni zupełnie nie potrafią dostrzec różnicy między jednym a drugim. Ale my potrafimy, od razu wiemy.”
Autorka zabiera czytelnika w podróż w czasie, stawia na jego drodze silne i fascynujące postacie. Jej wcześniejsza powieść „Sieć Alice” to bardzo ciekawa i klimatyczna książka. Wydawało się, że trudno jej dorównać, ale „Łowczyni” trzyma wysoki poziom i wciąga czytelnika w swoją fabułę od pierwszej strony. Jest to obszerna powieść, która zawiera w sobie trzy przenikające się i uzupełniające na wzajem historie.
W 1946 roku ojciec nastoletniej Jordan przedstawia jej swoją narzeczoną Anneliese. Dziewczyna początkowo cieszy się szczęściem ojca, jednak z czasem zaczyna odkrywać, że macocha ukrywa mroczną i przerażającą tajemnicę.
Tymczasem po drugiej stronie oceanu Ian Graham szuka ukrywających się zbrodniarzy wojennych, aby postawić ich przed obliczem sprawiedliwości. Jego celem jest odnalezienie Łowczyni. Pomaga mu w tym Nina Markova – Nocna Wiedźma, pilotka, która w czasie wojny należała do pułku bombowców. Ona jako jedyna stanęła z Łowczynią oko w oko i jako jedna z niewielu, uszła z tego spotkania z życiem. Książka napisana jest, że nie ma na celu zaskoczenia czytelnika i odkrycia przed nim na ostatniej stronie tożsamości tytułowej Łowczyni. Celem samym w sobie jest poznawanie mikrohistorii, które składają się na całą powieść, podążanie śladem bohaterów i przenikanie do ich wnętrza.
Najbardziej fascynującą postacią kobiecą jest Nina, kobieta pochodząca z odległej Syberii, małej mroźnej wioski. Pewnego dnia zauważa na niebie samolot i już wie, co chce robić w życiu. Nic nie zostało jej darowane, swoje marzenia spełniała dzięki poświęceniu i ciężkiej pracy. Historia Niny jest również historią kobiet pilotek w Związku Radzieckim. Była to ciężka, wymagająca i wyniszczająca, nie tylko fizycznie ale i psychicznie, praca. Jednak miłość do latania była silniejsza.
Kate Quinn umieściła w powieści także wątek łowców nazistów. Pozbawiła go nieco tej sensacyjnej otoczki, jakoby ściganie zbrodniarzy wojennych miało być ekscytującą przygodą. Najczęściej towarzyszył temu długi i żmudny proces papierkowej roboty, szukanie świadków, czytanie świadectw, uzyskiwanie wniosków i pozwoleń. Historia Iana i jego grupy zmusza do postawienia wielu pytań. Jak doszło do tego, że tak wielu nazistów skutecznie uciekło przed sprawiedliwością? Czy wyszukiwanie tych ludzi po latach ma sens?
Powieść Kate Quinn to fascynująca podróż w przeszłość, ale przede wszystkim ciekawi bohaterowie, zarówno pierwszo, jak i drugoplanowi, którzy skutecznie rozbawią, pouczą i wzruszą czytelnika.
Opracowała Małgorzata Dąbrowska