W kilkunastu miejscach pojawiły się w naszej gminie specjalne i zalakowane urny do głosowania na projekt ,,Święto Karpia”, który walczy o głosy w ramach 5. edycji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Obok urn znajdują się formularze, które po wypełnieniu należy wrzucić do urny.
-,,Święto Karpia” to impreza, która cieszyła się przed laty ogromną popularnością. Dziś chcemy, aby ponownie to wydarzenie stało się flagowym eventem organizowanym w gminie Wierzchosławice –mówi wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice Paweł Dąbrowski, który zgłosił projekt do małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. – To nasza tradycja i pielęgnowanie pięknej historii. Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. ,,Święto Karpia” z wierzchosławickich stawów ma zatem wymiar szczególny.
Wielka mobilizacja!
W gminie Wierzchosławice projekt bardzo przypadł do gustu mieszkańcom. Jest wręcz pospolite ruszenie – w zbiórkę podpisów i agitację za tym projektem włączyli się radni, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz nieocenieni gminni strażacy, którzy w najbliższych tygodniach zawitają do domów mieszkańców gminy Wierzchosławice i będą zbierać podpisy pod projektem. Wsparcie w akcji zbiórki podpisów udzieliło także Gminne Centrum Kultury oraz Urząd Gminy Wierzchosławice.
– Już sama idea Budżetu Obywatelskiego jest niezwykle cenna. Dzięki niej mieszkańcy mogą zadecydować o tym, co zostanie zrealizowane w ich lokalnej społeczności. Projekt ,,Święta Karpia” to nawiązanie do najlepszych tradycji gminy Wierzchosławice. Ja już zagłosowałem i zachęcam innych, aby oddali swój głos na projekt oznaczony kodem TAR 20 – mówi wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz.
– Niewątpliwie projekt ten ma olbrzymie szanse na realizację, ale wszystko zależy od naszego zdeterminowania i mobilizacji mieszkańców. Już pierwsze dni głosowania udowodniły, że to wydarzenie jest dobrze wspominane przez mieszkańców gminy Wierzchosławice, którzy chętnie angażują się w akcję zbiórki podpisów oraz przede wszystkim oddają swój głos na ten projekt – ocenia Marta Strączyńska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach.
Powrót ,,Święta Karpia” działa na wyobraźnie i angażuje również osoby spoza gminy Wierzchosławice. Przykładem jest chociażby gazeta ,,Kurier Tarnowski”, która włączyła się w promocje naszego gminnego projektu.
Dlaczego Święto Karpia?
Wierzchosławicki karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Hodowcy nie stosują żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat. Ryby ponad miesiąc czekają na sprzedaż w specjalnych stawach – magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu.
Jak głosujemy?
W tym roku są trzy możliwości oddania głosu. W obecnej sytuacji w naszym kraju najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez Internet. Głosować można tutaj: https://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie
Mieszkańcy mają również możliwość uzupełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do jednej z urn.
Lista stacjonarnych punktów do głosowania na V Edycję Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego
1. Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach
2. Urząd Gminy Wierzchosławice
3. Bibliotek Publiczna w Wierzchosławicach
4. Przedszkole Publiczne w Wierzchosławicach
5. Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach
6. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Wierzchosławicach
7. Centrum Zdrowia w Wierzchosławicach
8. Szkoła Podstawowa/ Żłobek w Bogumiłowicach
9. Szkoła Podstawowa w Łętowicach
10. Szkoła Podstawowa w Mikołajowicach
11. Szkoła Podstawowa w Ostrowie
12. Szkoła Podstawowa w Rudce
13. Biblioteka w Bobrownikach Małych
14. Biblioteka w Mikołajowicach