2 kwietnia 2005 cały świat obiegła smutna i przejmująca wiadomość, o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II.
„Nie ma wolności bez MIŁOŚCI”,
„Nie ma wolności bez PRAWDY”
Karol Wojtyła 18 maja 1920 r. w podkrakowskich Wadowicach. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. W dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał
w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara. W kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, a w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie.
W 1942 roku Wojtyła rozpoczął studia teologiczne w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to czas niezwykle intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii.
- w 1958 roku został mianowany biskupem
- w 1963 roku został arcybiskupem
- w roku 1967 otrzymał nominację kardynalską
W 1978 roku, po śmierci Jana Pawła I Karol Wojtyła został wybrany podczas konklawe na nowego papieża.
Polak przyjął imię Jana Pawła II. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii.
Nasz papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, w tym upadek komunizmu i wyzwolenie Europy wschodniej. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy.
Jan Paweł II znany był jako zwolennik ekumenizmu i pielgrzym. W sumie odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jest wzorem chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka.
Rada Gminy Wierzchosławice w 1997 roku nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice.
Małgorzata Moskal – wójt gminy, Wojciech Aleksander – zastępca oraz Magdalena Szybilska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Papieża Polaka przy szkole w Wierzchosławicach.