Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Zakończył się II etap prac konserwatorskich Kapliczki Matki Bożej Różańcowej w Komorowie!

Zdjęcie odnowionej Kapliczki w Komorowie

Zakończono II Etap prac konserwatorskich Kapliczki Matki Bożej Różańcowej w Komorowie, który stanowił kontynuację prac z I Etapu realizowanego w 2023 roku.
W II etapie prac renowacyjnych i konserwatorskich poddano renowacji figurę Matki Bożej Różańcowej. Odnowiono 3 sztuki płaskorzeźb, postument z gzymsem i cokołem oraz stopień kapliczki – detal architektoniczny prosty, co stanowiło dokończenie prac z I etapu, w którym poddano konserwacji takie elementy kapliczki jak: podstawę figury, metalowe zadaszenie oraz ogrodzenie oraz wykonano nową betonową wylewkę pod kapliczkę.
Prace te pozwoliły zatrzymać proces degradacji obiektu i przywrócić jej pierwotny wygląd, co pozwoli na zachowanie obiektu w formie najbardziej zbliżonej do oryginału przez następne lata i umożliwi podziwianie kunsztu rzeźbiarskiego jej autora P. Musiała z Tarnowa.
Wszelkie prace przy Kapliczce były prowadzone zgodnie z Programem prac konserwatorskich i restauratorskich zaopiniowanym przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, delegatura w Tarnowie oraz były konsultowane na etapie realizacji.
Gmina Wierzchosławice podjęła się przeprowadzenia prac konserwatorskich obiektu, który stanowi własność prywatną, zważywszy na fakt złego stanu technicznego materiału pierwotnego oraz na wartość religijną i sentymentalną jaki stanowi dla lokalnej społeczności.
Realizacja przeprowadzenia prac była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania od Województwa Małopolskiego, darowiźnie mieszkańców wsi Komorów oraz wkładu z budżetu Gminy Wierzchosławice.

Koszt przeprowadzenia prac II etapu wyniósł 17 343,00 zł.
Całkowity koszt zadania Konserwacji Kapliczki Matki Bożej różańcowej z 1907 roku zlokalizowanej w miejscowości Komorów, w którego w skład weszła dokumentacja – program prac konserwatorskich i restauratorskich, prace konserwatorskie I i II etapu oraz promocja zadania wyniósł 36 732,00 zł brutto, w tym:
Darowizna mieszkańców Wsi Komorów: 19 000,00 zł
Dotacja Województwa Małopolskiego: 9 000,00 zł
Budżet Gminy Wierzchosławice: 8 732,00 zł

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

29 maj
13:00 - 15:00

II Sesja Rady Gminy Wierzchosławice

30 maj
All day

Boże Ciało

02 cze
14:00 - 18:00

Gminny Dzień Dziecka

09 cze
07:00 - 21:00

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

20 cze
All day

Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień 2024 roku

Skip to content