Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat Tarnowski

Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Uwaga! Projekty związane z dofinansowaniem do wymiany kotłów w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Wierzchosławice dobiegają końca!

SZANOWNI PAŃSTWO

Projekty związane z dofinansowaniem DO WYMIANY KOTŁÓW w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Wierzchosławice DOBIEGAJĄ KOŃCA

Prosimy mieszkańców zainteresowanych  skorzystaniem z dotacji o PILNE zgłaszanie się do Urzędu  Gminy w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja 2023 r.

DLACZEGO NALEŻY WYMIENIĆ STARY KOCIOŁ?

Uchwała antysmogowa dla Małopolski wprowadziła wymagania ekoprojektu dla wszystkich urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Od 1 lipca 2017 roku wszystkie nowo eksploatowane kotły, kominki i piece na węgiel i drewno muszą spełniać wymagania ekoprojektu.

Do 30 kwietnia 2024 roku trzeba wymienić wszystkie kotły poza klasowe.

Do końca 2026 roku trzeba wymienić wszystkie kotły posiadające 3 lub 4 klasę emisyjności. Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.

Od początku 2027 roku można używać jedynie ekologiczne urządzenia grzewcze np. pompy ciepła lub inne przyjazne środowisku : sieciowe, gazowe, elektryczne, olejowe); nowoczesne urządzenia spełniające normy ekoprojektu na drewno, pellet lub węgiel, kotłów klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r.

W Gminie Wierzchosławice dostępne są następujące Programy z których można uzyskać wsparcie finansowe do wymiany kotłów:

  • „Ochrona powietrza w Gminie Wierzchosławice poprzez wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na nowoczesne urządzenia grzewcze gazowe.”

Działanie 4.4. Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza,
Podziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM)

  •  „Redukcja emisji CO2 w Gminie Wierzchosławice poprzez wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na nowoczesne urządzenia grzewcze na paliwa stałe.”

Działanie 4.4. Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Podziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) – SPR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM)

Wysokość dofinansowania określana jest na podstawie mocy nowego kotła wpisanej w ocenie energetycznej danego budynku.

Za niedostosowanie się do jej przepisów grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł.

Zachęcamy do korzystania z ogólnopolskiej listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM): https://lista-zum.ios.edu.pl

Małopolska lista zawiera zgłoszone urządzenia grzewcze – kotły i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, które spełniają wymagania ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 lub Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185

Przy korzystaniu z ogólnopolskiej listy należy pamiętać, że:

  • w Małopolsce nie jest dopuszczone instalowanie kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa (bez automatycznego podajnika). Wyjątek stanowią jedynie kotły zgazowujące,
  • do instalacji kotłów na węgiel nie można uzyskać dofinansowania,
  • małopolska lista kotłów na paliwa nie jest aktualizowana.

Więcej informacji pod numerami 14 631 90 48 lub  14 631 90 19

 

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

29 wrz
17:00 - 18:30

Pierwsze posiedzenia Obwodowych Komisji Wyborczych (Wybory - Sejm i Senat 2023)

14 paź
All day

Dzień Nauczyciela (Dzień Edukacji Narodowej)

15 paź
07:00 - 21:00

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Referendum Ogólnokrajowe

01 lis
All day

Święto wszystkich świętych

11 lis
All day

Narodowe Święto Niepodległości