Dzisiaj startuje głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów. Zagłosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat. Na zwycięskie zadania realizowane w 2026 roku Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy 16 mln złotych. Głosowanie trwa od 15 maja do 13 czerwca.
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 pomysłów: 42 zadań wojewódzkich i 176 regionalnych na które składają się 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego.
Listy zadań wraz z krótkim opisem każdego pomysłu dostępne są na stronie internetowej Małopolska. Na stronie znajdziesz także kartę do głosowania do samodzielnego wydruku oraz platformę do oddania głosu elektronicznego.
W gronie zadań zakwalifikowanych do głosowania są projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście znajdują się zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
Oddać głos można w terminie od 15 maja do 13 czerwca. Warto pamiętać, że każdy Małopolanin ma do dyspozycji tylko dwa głosy:
- Jeden na zadanie wojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa.
- Jeden na zadanie regionalne – na te zadania możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu, w tym wypadku Regionu Tarnowskiego
Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub wojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania wojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne – wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie wojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie uznany za ważny.
Zagłosuj w wybrany sposób!
Są trzy sposoby na zagłosowanie:
- Elektronicznie: przez Internet – przez stronę internetową – narzędzie będzie aktywne na stronie od 15 maja.
- Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania)
- Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
- Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu, Tarnowie, Miechowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej lub w Zakopanem.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie!
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Nasze projekty!
- Lista Zadań Ogólnowojewódzkich:
OGW 33 (kod projektu, który należy umieścić na karcie do głosowania)
Remont ronda drogi wojewódzkiej nr 975 w miejscowości Wierzchosławice wraz z zaprojektowaniem i urządzeniem zieleni – nazwa zadania
Zadanie polega na wykonaniu remontu ronda drogi wojewódzkiej nr 975 relacji Dąbrowa Tarnowska – Dąbrowa, w miejscowości Wierzchosławice wraz z zaprojektowaniem i urządzeniem zieleni na rondzie. Zieleń zostanie zaprojektowana wg wzoru nawiązującego do tradycji Gminy Wierzchosławice. Celem projektu jest poprawienie komfortu podróżowania uczestników ruchu drogowego, poprawa estetyki zieleni w gminie oraz jakości życia mieszkańców.
Szacowany koszt projektu: 690 000,00 zł

- Lista zadań REGION TARNOWSKI
TAR 21 (kod projektu, który należy umieścić na karcie do głosowania)
Tour de Pogórze – nazwa zadania
Projekt ma na celu podniesienie aktywności fizycznej społeczeństwa oraz możliwości udziału w aktywności sportowej dla całych rodzin, tworzeniu atrakcyjnych warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez organizację cyklu wydarzeń biegowych: Tour de Pogórze. Zaktywizowanie przedstawicieli różnych środowisk do systematycznego uprawiania sportu poprzez organizację i aktywny udział w 4 wydarzeniach biegowych/nordic walking. Podczas każdego wydarzenia odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, bieg dla dorosłych oraz marsz nordic walking. Każdy uczestnik po biegu otrzyma poczęstunek oraz pamiątkowy medal i drobny sportowy upominek. Dla najmłodszych uczestników zostanie stworzona strefa zabaw, animacji i zamków dmuchanych. Wstępny harmonogram – organizacji wydarzeń: Tarnów – maj 2026, Burzyn – czerwiec 2026, Wierzchosławice – sierpień 2026, Bielcza – wrzesień 2026 Udział w wydarzeniach będzie ogólnodostępny darmowy dla wszystkich – bez względu na stopień zaawansowania czy wiek (różne kategorie biegowe, nordic walking). Prognozuje się udział 1600 uczestników/uczestniczek. Wydarzenia odbędą się w atrakcyjnych krajobrazowo i widokowo miejscach Pogórza.
Szacowany koszt projektu: 200 000,00 zł
Zachęcamy do głosowania na projekty z naszej gminy!
Karty do głosowania będą dostępne, między innymi w urzędzie gminy na dzienniku podawczym.
Serdecznie zachęcamy także do głosowania internetowego pod linkiem: