Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

SMOG

Małopolska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych smogiem regionów w Europie. Jeśli nie zadbamy o nasze powietrze będziemy chorować i umierać. Konieczne są szybkie zmiany.

Każdego roku na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera ponad 4 tysiące osób Małopolski.

Możesz przestać truć siebie i innych i nie musi to dużo kosztować.

Co nas truje? Dlaczego powietrze jest tak bardzo zanieczyszczone?

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce są piece i kotły na węgiel i drewno – a więc urządzenia używane w domach Małopolan oraz małych, rodzinnych zakładach produkujących np. meble czy buty. Popularnie nazywane są „kopciuchami”, ponieważ wypuszczają do powietrza duże ilość i dymu i zanieczyszczeń.Często spalany jest w nich węgiel niskiej jakości, np. miał i muł węglowy, a nawet śmieci, co jeszcze bardziej zwiększa toksyczność powietrza, którym wszyscy oddychamy.

KOPCIUCHY – główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce.

Nie truj – wymień piec!

Zamień swojego „kopciucha” na ogrzewanie z miejskiej sieci, gaz lub pompę ciepła – te rozwiązania są najbardziej przyjazne powietrzu. Jeśli jest to niemożliwe, wybierz nowoczesny kocioł na drewno, pelet lub węgiel.

Stare piece emitują 10 razy więcej pyłu niż te najwyższej klasy. Nie tylko węgiel szkodzi powietrzu. Również spalanie drewna w stałych kotłach czy kominkach eo emisja bardzo dużych ilości pyłu i benzo[a]pirenu.

Nowoczesne ogrzewanie NIE MUSI być droższe!

Jeśli decydujesz się na ogrzewanie drewnem lub węglem, wybierzesz nowoczesny kocioł z certyfikatem. Lista takich kotłów jest dostępna na: powietrze.malopolska.pl/kotly. Nowoczesne kotły zużywają o wiele mniej paliwa, dlatego koszt ogrzewania nie wzrasta nawet przy droższym, lepszej jakości opale.

Zachęcamy również do wejścia na stronę internetową powietrze.malopolska.pl

Skip to content