Gmina Wierzchosławice - Małopolska, powiat tarnowski

[darkmysite switch="5" width="75px" height="25px" icon_plate_width="40px" icon_plate_border_size="2px" icon_width="20px" light_mode_bg="#000000" dark_mode_bg="#ffffff" light_mode_icon_plate_bg="#ffffff" dark_mode_icon_plate_bg="#062545" light_mode_icon_color="#062545" dark_mode_icon_color="#ffffff"]
Szukaj
Close this search box.
Logo Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Wierzchosławice

Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych – „Hotel 2023”

W piątek 20 października 2023 roku na obiektach Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu Gminy Wierzchosławice.

Ćwiczenia rozpoczęły się zbiórką oraz krótką odprawą wszystkich zastępów OSP w punkcie koncentracji na rampie kolejowej w Bogumiłowicach. Podczas odprawy przypomniano założenia do ćwiczeń oraz zasady BHP podczas działań ratowniczo – gaśniczych.

Personel GCK po zauważeniu pożaru powiadomił WCPR o zdarzeniu i rozpoczął ewakuację gości hotelowych oraz uczestników zajęć pozaszkolnych.

Przybyłe na miejsce jednostki OSP miały za zadanie kontynuację rozpoczętej ewakuacji, ugaszenie pożaru wewnętrznego oraz altany obok budynku, udzielenie pomocy ewakuowanym poszkodowanym następnie oddymienie i przeszukanie pozostałych pomieszczeń obiektu.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał również drugi epizod a mianowicie wypadek komunikacyjny dwóch samochodów osobowych, do którego doszło podczas ewakuacji.
W tym zadaniu strażacy sprawdzili swoje wyszkolenie i umiejętności podczas prowadzenia działań z wykorzystaniem podpór teleskopowych, narzędzi hydraulicznych w symulowanym zdarzeniu drogowym (nożyce, rozpieracze ramieniowe i kolumnowe) i ewakuacji osób poszkodowanych ze strefy oraz udzielanie pomocy na miejscu wypadku.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w obiektach zamieszkania zbiorowego oraz współdziałania z ochroną i pracownikami obiektu. Podczas ćwiczeń strażacy doskonalili taktykę prowadzenia działań ratowniczych w obiektach zamieszkania zbiorowego, zapoznali się z możliwościami dojazdu do budynku i sposobami ustawienia wozów bojowych oraz zapoznali się z występującymi zagrożeniami w tego typu obiektach.

Celem ćwiczenia z ratownictwa technicznego było doskonalenie umiejętności wykonywania dostępu do poszkodowanych w wypadkach drogowych. Ratownicy podczas ćwiczeń realizowali wykonanie dostępu do poszkodowanego przy wykorzystaniu podstawowych technik ratownictwa technicznego takich jak stabilizacja pojazdu, usuwanie drzwi, usuwanie boku pojazdu, wykonanie trzecich drzwi, usuwanie dachu.

W trakcie ćwiczeń sprawdzono również alarmowanie, współdziałanie i dowodzenie jednostkami ochrony przeciwpożarowej oraz doskonalono współpracę pomiędzy jednostkami OSP z terenu Gminy Wierzchosławice. Szkolenia tego typu są niezbędne, aby jednostki OSP były właściwie przygotowane do prowadzenia działań gaśniczych, ratownictwa drogowego i ratownictwa medycznego.

W ćwiczeniach udział wzięli: Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Wierzchosławice:
OSP KSRG Wierzchosławice, OSP KSRG Łętowice, OSP Gosławice, OSP Komorów, OSP Bogumiłowice, OSP Rudka, OSP Mikołajowice, OSP Bobrowniki Małe

Członkowie Zarządu Gminnego ZOSP RP  na czele z  Prezesem ZOG ZOSP RP dh. Ryszardem Kawą

Z ramienia Urzędu Gminy Wierzchosławice:

Andrzej Mróz – Wójt Gminy Wierzchosławice; Andrzej Pittner – Komendant Gminny OPP i ZK.

KM PSP w Tarnowie:

naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego; mł. bryg. Robert Niczyporuk; ratownik medyczny ogn. Krzysztof Budzik

Po zakończonych ćwiczeniach w Atrium Gminnego Centrum Kultury nastąpiło omówienie i podsumowanie ćwiczeń  oraz posiłek regeneracyjny.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i personelowi GCK za umożliwienie zorganizowania ćwiczeń na terenie GCK w Wierzchosławicach oraz Komendzie Miejskiej PSP w Tarnowie za pomoc w organizacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim jednostkom OSP z Gminy Wierzchosławice  za udział w ćwiczeniach a druhom gratuluję dużego zaangażowania, sprawności i fachowych umiejętności.

Data dodania wpisu:

Ostatnie informacje i aktualności:

Nadchodzące wydarzenia:

29 maj
13:00 - 15:00

II Sesja Rady Gminy Wierzchosławice

30 maj
All day

Boże Ciało

02 cze
14:00 - 18:00

Gminny Dzień Dziecka

09 cze
07:00 - 21:00

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

20 cze
All day

Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień 2024 roku

Skip to content